Warstwa pierwsza przy ciele, czyli jak ubrać się w góry?

Często osoby nie mające dużego doświadczenia w wyjazdach w góry, ubierając się w góry skupiają się głównie na wierzchniej warstwie i zapominają o tym aby dobrać odpowiednią warstwę pierwszą. Na co zwrócić uwagę kupując pierwszą warstwę ubrań w góry.

źródło: pixabay.com

Jej grubość powinniśmy dopasować do temperatury. Możemy wybrać włókna syntetyczne oraz wełny z merynosów. Drugi wybór w ostatnim czasie stał się bardzo popularny, jednak zaczniemy od omawiania włókien syntetycznych.

Włókna syntetyczne

Zalety:

  • Wytrzymałe mechanicznie
  • Odprowadzają wilgoć ze skóry i odparowuje szybciej niż bawełna

Jak wiadomo, na rynku możemy znaleźć wiele rodzajów bielizny, dostępne są one w niemalże każdym sklepie, jednak dobrą bieliznę znajdziemy tylko w niektórych sklepach. Warto zwrócić uwagę na znane firmy, które produkują bieliznę przeznaczoną specjalnie na wspinaczki, czy narty.

Wełna merino

  • Utrzymuje ciepłe powietrze przy skórze
  • Daje poczucie ciepła
  • Pochłania wilgoć
  • Zachowuje właściwości grzewcze
  • Osoby korzystające z niej, od jakiego czasu twierdzą, że ten rodzaj bielizny nie wydziela brzydkiego zapachu

Wielu osobą, wełna kojarzy się z gryzącymi swetrami, jednak sprawa wygląda zupełnie inaczej w przypadku bielizny, jest to inny rodzaj wełny, pochodzi bowiem od innego zwierzęcia. Runo, które służy do produkcji tej bielizny, pochodzi z owiec merynosów, który obecnie hodowany jest głównie w Austrii. Włókno tej wełny jest bardzo cienkie i delikatne.

źródło: pixabay.com

Chcąc, aby bielizna jak najdłużej utrzymywała ciepło, powinna przylegać do skóry. Warto także zwrócić uwagę, aby każde kolejne warstwy dobrze do siebie przylegały. Jednak ten rodzaj nie jest dla każdego. Podczas bardzo długich i ciężkich wypraw, materiał może pochłonąć bardzo dużo wilgoci i stać się ciężki, tym samym utrudniając nas wspinaczkę.

To, jaką warstwę przylegającą wybierzemy, zależy od naszej specjalności, w przypadku lekkich trekkingowych wspinaczek może okazać się, że wełna z merynosów sprawdzi się idealnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *