Stacja narciarska w Bormio

Co to jest stacja narciarska? Zapewne to pytanie zadają sobie Ci z nas, którzy nie mają nic wspólnego z narciarstwem, nartami. Otóż stacja narciarska to zbiór wyciągów i tras należących z reguły do tego samego właściciela. Owe trasy i wyciągi są zazwyczaj na jednej górze. Taką stacją narciarską jest np. stacja narciarska w Bormio o tej samej nazwie.

 a

Stacja narciarska Bormio to jedna z najpopularniejszych stacji leżąca we Włoszech w regionie Lombardii. Tereny narciarskie na niej są rozprzestrzenione wokół góry Cima Blanca, natomiast z jej szczytu rozchodzą się malownicze trasy. Jedną z takich popularnych tras jest trasa Stelivo, tam co roku odbywają się zawody Pucharu Świata w biegu zjazdowym mężczyzn.

Tras zjazdowych jest 50 km, a wyciągów 16, spełniają one oczekiwania narciarzy. Stok „Stelvio”, o długości ponad 4 km, jest uważany za idealny dla męskich zawodów jazdy na nartach. „Valbella” i „Betulle” cieszą się wielką renomą wśród tych, którzy preferują trudne stoki. Amatorzy łatwiejszych tras oraz pięknych widoków podczas jazdy na nartach znajdą dla siebie odpowiednie miejsce na zboczu „Bimbi Al Sole”, którego długość wynosi niespełna 6 kilometrów. Nawet dla początkujących znajdzie się wiele propozycji. Łatwe stoki znajdują się zarówno na górze, jak również w dolinie.

 b

Z miasta wyjechać można kolejką do stacji Bormio 2000, a stamtąd po jednej przesiadce dalej, na wysokość 3012 m.n.p.m., do stacji Cima Bianca. Stąd rozpoczyna się jedna z najbardziej uczęszczanych tras narciarskich ośrodka. Stosownie do własnych umiejętności można wybrać kilka wariantów zjazdu. Lepsi narciarze kierują się czerwoną trasą do stacji Cimino na wysokości 2630 m.n.p.m, aby stamtąd udać się do Bormio 2000 po trasach, których odcinki zaliczane są do trudnych. Podczas zjazdu trzeba pokonać strome „ścianki”, odcinki nadające się do szybkiej jazdy „na krechę”, czy oblodzone fragmenty stoków. Dodatkową atrakcją zjazdu są piękne widoki na dolinę i skupione w jej centrum miasto, oraz na masywne, ośnieżone trzytysięczniki.

Mam nadzieję, że z tego co napisałam powyżej każdy z nas uzna, iż warto wybrać się na urlop w region stacji narciarskiej Bormio.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *