Obowiązki narciarzy na stokach

Zarówno na polskie, jak i zagraniczne stoki z końcem zeszłego roku weszły nowe przepisy. Ich twórcy liczą na zwiększenie bezpieczeństwa. Dane przepisy są swego rodzaju obowiązkami narciarzy na stoku. Jakie to obowiązki będą mieć narciarze? W tym artykule odpowiem pokrótce na to pytanie.

narty

Tak więc:

1. Wzgląd na inne osoby.

Każdy narciarz zobowiązany jest zachowywać się na stoku w taki sposób, aby nie stwarzać niebezpieczeństwa dla innych osób i nie spowodować żadnej szkody.

2. Panowanie nad szybkością i sposobem jazdy.

Każdy narciarz zobowiązany jest poruszać się tak, by w razie konieczności zatrzymać się lub skręcić. Ma obowiązek dostosować szybkość i sposób jazdy do posiadanych umiejętności, rodzaju i stanu trasy oraz warunków atmosferycznych. Narciarz zobowiązany jest poruszać się wolno w miejscach zatłoczonych.

3. Wybór toru trasy.

Na stoku rządzi zasada, że pierwszeństwo przysługuje temu, kto znajduje się przed lub niżej. Narciarz nadjeżdżający z góry i mający lepszą widoczność, dysponuje lepszą możliwością wyboru toru jazdy. Ma obowiązek wybrać go tak, by uniknąć zderzenia z narciarzami znajdującymi się niżej.

4. Wyprzedzanie.

Wyprzedzanie może następować zarówno po stronie do stokowej, jak i od stokowej, po stronie prawej lub lewej, przy zachowaniu takiej odległości, która wykluczy kolizję z wyprzedzanym.

5. Wjazd i ruszanie z miejsca.

Podstawowym nakazem bezpieczeństwa każdego narciarza jest pełne sprawdzenie (spojrzenie w górę i w dół), czy włączenie się do ruchu nie spowoduje utrudnień dla innych narciarzy.

6. Zatrzymywanie się.

Z wyjątkiem szerokich stoków zatrzymywanie się powinno następować na skraju trasy. W miejscach zawężeń i miejscach niewidocznych dla nadjeżdżających z góry lub zza zakrętu można się zatrzymać wyłącznie w w razie absolutnej konieczności. Po ewentualnym upadku miejsce takie należy natychmiast opuścić.

narty2

7. Podchodzenie i schodzenie.

Narciarz, który podchodzi lub schodzi ze stoku pieszo, powinien iść poboczem trasy.

8. Stosowanie się do znaków i sygnalizacji.

Każdy narciarz zobowiązany jest do obserwowania znaków na trasie i stosowania się do nich.

9. Zachowanie się w razie wypadku.

W razie wypadku każdy narciarz znajdujący się w pobliżu zobowiązany jest nieść pomoc poszkodowanemu.

10. Obowiązek ujawnienia tożsamości.

Każda osoba biorąca udział w wypadku lub będąca jego świadkiem ma obowiązek ujawnienia swojej tożsamości.

2 myśli nt. „Obowiązki narciarzy na stokach

  1. Janek

    Tegoroczna zima nie rozpieszcza narciarzy. Nie oznacza to jednak, ze miłośnicy białego szaleństwa mogą rekompensować sobie słabe warunki jazdy łamiąc przepisy określające obowiązki narciarzy na stokach i nartostradach. Jakie to obowiązki i co grozi narciarzom za ich nieprzestrzeganie?

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *