Narty biegowe w Polsce

Narty są to długie, płaskie płozy mocowane do nóg poprzez system butów i wiązań, które umożliwiają ślizganie się po śniegu. Narty ślizgają się po powierzchni śniegu, ponieważ ciepło wytworzone tarciem nart powoduje, że śnieg znajdujący się bezpośrednio pod nartą topi się, co wytwarza bardzo cienką warstwę wody na powierzchni której mogą ślizgać się narty. Specjalne smary, które używane są do smarowania nart, obniżają temperaturę topnienia śniegu znajdującego się w styczności z nartą, ułatwiając przy tym tworzenie warstwy wody. Narty montowane są do butów narciarskich za pomocą specjalnych wiązań. W dobie XXI wieku w zależności od przeznaczenia wyróżniamy kilka typów nart. Jednym z nim są narty biegowe tzw. biegówki. Służą one do biegów narciarskich, zwykle nie posiadają metalowych krawędzi, a but jest zamocowany jedynie w przedniej części, aby umożliwić bieganie. Tego typu nartami można biegać w wyznaczonych miejscach, niemalże po całej Europie. Zważając na to, w tym artykule przedstawię kilka przykładów, gdzie można biegać na nartach biegowych w naszym kraju.

narty biegowe

Oto one:

Nowy Targ
Lotnisko

Wbrew pozorom to nie Zakopane jest najpopularniejszym miejscem do biegania w Małopolsce, ale nieodległy Nowy Targ, położony na równinie podhalańskiej miedzy Tatrami a Gorcami. Na nowotarskim lotnisku wyznaczona jest około 15-kilometrowa pętla, przygotowana ratrakiem pod styl klasyczny. Trasa biegnie dookoła rezerwatu przyrody „Bór na Czerwonem”. Do dyspozycji biegaczy są dwa tory. Trasa jest szeroka i łatwa – prawie cały czas biegnie się po płaskim, dlatego świetnie nadaje się do stawiania pierwszych kroków na biegówkach. Ponadto ubity jest także 1,5-kilometrowy odcinek do treningu kroku łyżwowego. Zmęczenie rekompensują wspaniałe widoki na Tatry, Pieniny i Gorce. Samochód zostawiamy na parkingu przy budynku aeroklubu na ulicy Lotników.

Zakopane
Centralny Ośrodek Sportu – Krokiew

Najbardziej chyba znanym miejscem do uprawniania narciarstwa biegowego w Małopolsce są tereny Centralnego Ośrodka Sportu położone przy Krokwi w Zakopanem. Jest to tradycyjne miejsce treningów zawodniczych, więc trasy są z reguły dobrze przygotowane i utrzymane. Przygotowana pod styl klasyczny trasa do Średniej Krokwi liczy około 2,5 kilometra długości. Trasa przy Dużej Krokwi, biegnąca w lesie w kierunku Doliny Strążyskiej liczy około 5 kilometrów. Zaczynająca się przy Krokwi Droga Pod Reglami, idąca aż do wylotu Doliny Kościeliskiej jest także tradycyjną trasą do spacerów na nartach. Nie jest ona jednak ratrakowana.

Zakopane
Równia Krupowa

Od niedawna można pobiegać na nartach w samym sercu Zakopanego. Dzięki staraniom Wydziału Turystyki i Sportu w magistracie miasta Zakopanego powstała trasa biegowa na Równi Krupowej. Teren do tego rodzaju aktywności jest wprost idealny – równa, pusta przestrzeń z widokiem na Tatry. Od zeszłej zimy trasa licząca 2,5 kilometra długości jest przygotowywana ratrakiem. Trasa jest łatwa i nadaje się także dla początkujących i rekreacyjnych biegaczy. Jest to znakomita alternatywa dla tradycyjnych spacerów po Krupówkach.

narty12

Kiry
Kościelisko

Przy stadionie biathlonowym w Kirach ulokowane się kolejne „zakopiańskie” trasy biegowe. Stadion znajduje się około 1 kilometra od wylotu Doliny Kościeliskiej. Trasy biegowe przy stadionie stanowią system pętli, liczących łącznie około 5 kilometrów długości. Cały teren, obejmujący także strzelnicę, zajmuje około 2 hektary powierzchni. Co ważne – mimo, że jest to teren sportowy – korzystanie z tras jest bezpłatne. Trasy są w miarę płaskie i szerokie. Jest jednak na nich kilka ostrych podbiegów i zakrętów oraz mostek. Trasy są przygotowane pod technikę łyżwową – stosowaną przy biegach biathlonowych. Dnem Doliny Kościeliskiej można także wybrać się na wycieczkę narciarską – trzeba jednak używać sprzętu typu back country.

Chochołów
Siwa Polana – Biały Potok

Dzięki wspólnej inicjatywie Powiatu Tatrzańskiego, Wspólnoty Ośmiu Wsi i Gminy Kościelisko powstała nowa trasa biegowa w Chochołowie u wylotu Doliny Chochołowskiej. Na Polanach Siwej i Białego Potoku, w przepięknej scenerii wytyczono około 10-kilometrową trasę, oznakowaną i przygotowaną ratrakiem pod technikę klasyczną. Trasa ma dwa odcinki. Pierwszy około 3-kilometrowy, oznaczony kolorem zielonym, nazwany „Pierwszym Krokiem Narciarskim”. Jak sama nazwa wskazuje, przeznaczony jest dla początkujących biegaczy. Drugi – 7-kilometrowy odcinek, oznaczony kolorem niebieskim przeznaczony jest dla średnio zaawansowanych i zaawansowanych biegaczy. Tym niemniej trasa w całości określana jest jako rekreacyjna, bez większych na niej trudności technicznych.

Bukowina Tatrzańska – Białka Tatrzańska
Trakt Królewski

Tak zwany Trakt Królewski, który wiedzie drogą wierchową, biegnącą na południe równolegle do Doliny Białki pomiędzy Bukowiną Tatrzańską i Białką Tatrzańską, cieszy się wielkim uznaniem wśród biegaczy. Szkoda, że jak do tej pory trasa nie jest w całości ratrakowana i czasami ślad trzeba zakładać samemu. W Bukownie Trakt zaczyna się za Olczańskim Wierchem, za skrzyżowaniem dróg z Gliczarowa i Gronia. Właśnie ten odcinek nie jest przygotowany przez ratrak. Na wzniesieniu Horników Wierch napotykamy wyratrakowaną trasę z torami do techniki klasycznej, prowadzącą na wierzchowinę Stacji Narciarskiej Kotelnica. Powrót przewidziany jest tą samą trasą lub wzdłuż drogi Doliną Białki. Całość liczy około 15 kilometrów długości.

Powyżej przedstawiłam trasy biegowe, z których można korzystać w Polsce.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *