Narciarstwo biegowe klasyfikacja.

Narciarstwo biegowe to sport zimowy popularny w krajach z rozległymi zaśnieżonymi terenami, głównie w północnej Europie oraz Kanadzie. Popularność tego sportu szybko rośnie także w Stanach Zjednoczonych, Rosji, Polsce i krajach Europy Środkowej. Biegi narciarskie wraz ze skokami narciarskimi oraz kombinacją norweską (połączenie biegów i skoków) należą do rodziny sportów narciarstwa klasycznego. Biegi stanowią również element narciarskiego biegu na orientację, triatlonu zimowego oraz biathlonu. Od kilkunastu już lat w ramach Pucharu Świata Mistrzostw Świata i Igrzysk Olimpijskich rozgrywane są zawody z narciarstwa biegowego. Jaka jest klasyfikacja na takie zawody, aby uczestnicy mogli wziąć w nich udział? W tym artykule odpowiem na to pytanie na przykładzie kobiet startujących w takich zawodach.

narty biegowe3

Zawodniczki rywalizują stylem klasycznym i dowolnym, w biegach długich i krótkich. Te drugie to tak zwane biegi sprinterskie. W tym wypadku najpierw przeprowadzane są kwalifikacje, gdzie wyłaniana jest najlepsza 30. Później rozgrywane są ćwierćfinały czyli pięć biegów po sześć pań. Z każdego z nich do dalszej rywalizacji awansują dwie najszybsze na mecie, dwie kwalifikowane są z najlepszymi czasami. Podobna zasada obowiązuje w półfinałach, gdzie do finału awansują dwie najlepsze z obu biegów, a stawka uzupełniana jest o dwie z najlepszymi czasami. Na końcu rozgrywany jest finał, w którym biegnie sześć najlepszych zawodniczek.

Biegi długie rozgrywane są natomiast jako indywidualne, gdy zawodniczki startują co 30 sekund, na trasie toczą więc walkę korespondencyjną, a wygrywa ta z najlepszym czasem na mecie. Są też biegi ze startu wspólnego, gdzie rywalizacja toczy się bezpośrednio, a wygrywa zawodniczka, która jako pierwsza minie linię mety. W zawodach, które składają się z kilku etapów są też przeprowadzane biegi pościgowe, gdzie zawodniczki wybiegają na trasę z przewagą czasową uzyskaną we wcześniejszej rywalizacji. W biegach długich rywalizuje się na dystansach 5 km, 10 km, 15 km i 30 km. Rywalizacja na tym pierwszym dystansie dopiero niedawno, po kilkuletniej przerwie, powróciła do kalendarza pucharowego. W przypadku biegu na 15 km zwykle jest to bieg łączony czyli zawodniczki 7,5 km pokonują stylem klasycznym, następnie zaś zmieniają narty, i drugie 7,5 km biegną stylem dowolnym. Natomiast 30 km to najdłuższy dystans, jakie panie pokonują w czasie rywalizacji w Pucharze Świata, Mistrzostwach Świata czy Igrzyskach Olimpijskich.

Mam nadzieję, że z powyższego artykułu jasno wynika jaka jest klasyfikacja w narciarstwie biegowym na zawodach. Ta klasyfikacja jest taka sama również w przypadku mężczyzn.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *