Kilka porad jak się ubrać w góry i co zabrać na szlak.

Wybierasz się w tym roku na piesze wycieczki po górach? To dobrze, mamy dla Ciebie wskazówki dotyczące tego jak się ubrać i co zabrać ze sobą na szlak, by wyprawa była udana. Pamiętaj p tym, że góry to żywioł, którego nie wolno lekceważyć i na szlaku trzeba być przygotowanym na wszystko.

plecak

Co należy zrobić przed wyjściem na szlak?

Zanim wyjdziemy na górskie szlaki, trzeba sprawdzić prognozę pogody na najbliższe godziny, mapę szlaku po którym chcemy maszerować oraz schroniska, w których będziemy mogli wypocząć i drogi awaryjne, z których skorzystamy, gdy np. poczujemy się gorzej. Oprócz tego powinniśmy poinformować kogoś, gdzie się wybieramy, choćby nawet recepcjonistę w hotelu.

Oczywiście na szlak powinniśmy zabrać ze sobą naładowany telefon komórkowy, z zapisanym numerem do GOPR.

Wyposażenie na górskie szlaki, o którym nie możesz zapomnieć:

  • Telefon z numerem do GOPR
  • Apteczka
  • Zapałki
  • Latarka
  • Jedzenie, czyli kanapki, batoniki czekoladowe, czekolada, owoce
  • Woda
  • Termos z herbatą

wędrowanieJak ubrać się na szlak?

   Jak wiadomo, w górach pogoda zmienia się bardzo szybko. Wychodząc w góry może być słonecznie i ciepło, ale za moment może pogoda się pogorszyć. W górach ulewa może przyjść niespodziewanie. Idąc na górskie szlaki trzeba ubrać się wygodnie. Powinniśmy zabrać ze sobą jakieś cieplejsze, nie przemakające ubranie typu bluza, kurtka, czy płaszcz przeciwdeszczowy.

   Na szlak powinniśmy mieć również odpowiednie buty. Góry są wymagające, więc obuwie powinno być najlepiej takie za kostkę, z twardą antypoślizgową podeszwą. Na szlak nie idziemy w japonkach, sandałkach, czy o zgrozo w szpilkach. To byłoby bardzo nierozsądne i niebezpieczne. Porządne buty zabezpieczą nasze nogi przed kamieniami i otarciami. Trzeba pamiętać, aby takie buty były rozchodzone. Na szlak lepiej nie zakładać nowych butów, jeśli nie chcemy mieć odcisków i otarć od nie rozchodzonych butów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *