Jazda na nartach 365 dni w roku – możliwe?

W obecnych czasach prawie już każdy oddaje się bez reszty białemu szaleństwu. Jest tak, gdyż większość z nas uwielbia jeździć na nartach można by rzecz, że wręcz kocha ten sport. Dlaczego? A dlatego, iż wyjeżdżając w góry na narty możemy aktywnie spędzić czas jeżdżąc na nich, a do tego jeszcze podziwiać piękne widoki. Niestety do tej pory było tak, że jeździć na nartach można było tylko w sezonie zimowym. Całe szczęście to się powoli zmienia, dzięki krytym halą narciarskim. W nich możemy jeździć na nartach i na snowboardzie przez 365 dni w roku. Tak jest to możliwe!

 1.

Zadaszone hale narciarskie to hale, które dzięki stokom o różnym nachyleniu umożliwiają jazdę na sztucznym śniegu i sztucznie przygotowanych nartostradach. Ośrodki proponują wiele tras narciarskich o zróżnicowanym stopniu trudności, zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych amatorów białego szaleństwa. Jazda na takiej trasie nadaje się szczególnie do odświeżenia umiejętności, a dla profesjonalistów będzie doskonałą alternatywą do letniego treningu w zimowych warunkach. Dzięki temu, że kryte stoki znajdują się w hali, szczególną popularnością cieszą się one wśród początkujących narciarzy, stawiających pierwsze kroki na płaskich, dobrze przygotowanych nartostradach. Oczywiście nie można porównywać hali do warunków panujących na prawdziwym stoku, ale dzięki odpowiednio przygotowanym krytym stokom można „przeczekać” lato, nie rezygnując z jazdy na nartach czy snowboardzie.

 dubaj_narty

Kryte stoki narciarskie powstają w podobny sposób co tradycyjne nartostrady. Generalnie są to zadaszone hale zbudowane na specjalnych metalowych konstrukcjach i wyposażone w kompleks wyciągów. Aby stworzyć sztuczny stok, grunt musi posiadać nachylenie między 10 a 35°. Dzięki urządzeniom wentylacyjno – klimatyzacyjnym w halach można stworzyć mikroklimat o stałej temperaturze między 2 – 5°C, czyli zbliżonej do warunków panujących na prawdziwym stoku. Sztuczny śnieg wytwarzany jest przez armatki śnieżne lub lance.


Nartostrady w takich zadaszonych halach narciarskich są bardzo dobrze przygotowywane, w taki sposób, by nie stanowić zagrożenia dla korzystających z nich. Trasy są zróżnicowane pod względem nachylenia stoku oraz stopnia trudności, począwszy od łatwych dla początkujących aż do wymagających dla zaawansowanych narciarzy. Jazda na takiej trasie to idealne rozwiązanie szczególnie do odświeżenia umiejętności, a dla profesjonalistów to doskonała alternatywa do letniego treningu w zimowych warunkach.

Podsumowując dzięki krytym stokom, które możemy spotkać coraz częściej w ośrodkach narciarskich nie musimy rezygnować z jazdy na nartach nawet latem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *