jak jeździć na łyżwacha

Jak nauczyć się jeździć na łyżwach? Podstawy

Nurtują Cię pytania: jak jeździć na łyżwach i jakie łyżwy kupić? Z nami poznasz podstawy jazdy na łyżwach i dowiesz się które łyżwy są najlepsze na początek.

jak jeździć na łyżwacha

Źródło: pixabay.com

Podstawy jazdy na łyżwach:

W naszym mini poradniku przedstawiamy porady dotyczące prawidłowej postawy oraz podstawowych umiejętności jazdy na łyżwach.

  • Odpowiednia postawa

Gdy mamy na sobie łyżwy i jesteśmy już na lodzie, powinniśmy mieć ją delikatnie pochyloną do przodu, nie możemy jej zbyt mocno odchylać, ani zbyt mocno się prostować, aby nie polecieć do tyłu. Ramion nie podciągamy do góry, to nadwyręża obręcz barkową. Ręce powinny być oddalone od tułowia, ale też nie zbyt przesadnie. Co ważne, kolana powinny być trochę ugięte. Natomiast stopy powinny być oddalone od siebie, maksymalnie na odległość łyżwy.

  • Chodzenie po lodzie do przodu

Podczas nauki chodzenia stawiamy małe kroki. Pamiętamy o tym, aby podnosić stopy trochę wyżej niż przy normalnym chodzeniu. Podczas marszu nogi trzymamy w miarę blisko siebie, tak aby się nie robić zbyt dużego rozkroku. Dzięki temu nauczymy się utrzymywać równowagę i przenosić ciężar ciała z jednej nogi na drugą. Co więcej, nabierzemy nawyku uginania kolan podczas jazdy na łyżwach.

Źródło: pixabay.com

  • Jazda do przodu

Przy stawianiu pierwszych kroków, stopy muszą być umieszczone blisko siebie. W czasie odbijania powinny być ustawione pod kątem około 45 stopni. Pamiętamy o ugiętych nogach w kolanach. Jedną nogą odpychamy się, a na drugą przenosimy ciężar ciała. W kolanie nogi, na której wykonujemy ślizg zmniejszamy kąt ugięcia. W momencie odbicia się od lodu, w nodze odbijającej prostujemy nogę w kolanie. Kiedy obie nogi znów znajdują się na lodzie, wtedy pamiętamy o ugiętych kolanach i trzymaniu stóp blisko siebie. W tym momencie zaczynamy przenosić ciężar ciała z nogi, z której będziemy się odbijać na nogę, którą będziemy wykonywać ślizg i utrzymujemy właśnie taki cykl zmiany nóg.

  • Hamowanie na łyżwach

Jednym z najłatwiejszych sposobów hamowania jest ustawienie łyżew w literę T. Jedna łyżwa jest prosto, natomiast drugą ustawiamy za łyżwą prostopadle, tworząc literę T.

  • Łyżwy figurowe, czy hokejowe – które są lepsze do nauki jazdy na łyżwach?

Do nauki jazdy na łyżwach najlepsze na początek są łyżwy hokejowe. Są one wzmocnione na piętach, bardzo dobrze stabilizują kostkę, dzięki czemu utrzymanie równowagi na lodzie jest proste. Początkującym nie poleca się łyżew figurowych, ponieważ te mają ząbki na płozach, które mogą powodować upadki i potknięcia. Łyżwy figurowe są idealne dla osób, które opanowały już technikę jazdy na łyżwach.

  • Upadki

Zdarzają się każdemu, jednak podczas upadku należy chronić głowę, aby nie uderzyć nią o lód. Zawsze starajmy się lądować na pupie i podczas upadku używać do asekuracji rąk. Jeśli jesteśmy początkujący, nie wstydźmy się założyć na lodowisko kasku i ochraniaczy.

Łyżwy to świetna alternatywa dla osób, które spędziły cały dzień na nartach. Lodowiska znajdziemy we wszystkich ośrodkach narciarskich, tutaj szczególnie polecamy Saalbach. Opis tego regionu znajdziesz tutaj austria-na-narty.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *