Archiwa kategorii: Ciekawostki narciarskie

Polak zdobył ośmiotysięcznik na nartach

Każdy z nas ma jakieś marzenia, jedni marzą o rzeczach bardziej przyziemnych a inni o wielkich wyczynach. Andrzejowi Bargielowi w zeszłym roku udało się spełnić wielkie marzenie o zdobyciu ośmiotysięcznika na nartach. Jego celem były Himalaje, a dokładniej szczyt Manaslu (8156 m n.p.m.) jeden z najwyższych szczytów górskich na całym globie.

Czytaj dalej

Narciarstwo biegowe klasyfikacja.

Narciarstwo biegowe to sport zimowy popularny w krajach z rozległymi zaśnieżonymi terenami, głównie w północnej Europie oraz Kanadzie. Popularność tego sportu szybko rośnie także w Stanach Zjednoczonych, Rosji, Polsce i krajach Europy Środkowej. Biegi narciarskie wraz ze skokami narciarskimi oraz kombinacją norweską (połączenie biegów i skoków) należą do rodziny sportów narciarstwa klasycznego. Biegi stanowią również element narciarskiego biegu na orientację, triatlonu zimowego oraz biathlonu. Od kilkunastu już lat w ramach Pucharu Świata Mistrzostw Świata i Igrzysk Olimpijskich rozgrywane są zawody z narciarstwa biegowego. Jaka jest klasyfikacja na takie zawody, aby uczestnicy mogli wziąć w nich udział? W tym artykule odpowiem na to pytanie na przykładzie kobiet startujących w takich zawodach. Czytaj dalej

Narty biegowe w Polsce

Narty są to długie, płaskie płozy mocowane do nóg poprzez system butów i wiązań, które umożliwiają ślizganie się po śniegu. Narty ślizgają się po powierzchni śniegu, ponieważ ciepło wytworzone tarciem nart powoduje, że śnieg znajdujący się bezpośrednio pod nartą topi się, co wytwarza bardzo cienką warstwę wody na powierzchni której mogą ślizgać się narty. Specjalne smary, które używane są do smarowania nart, obniżają temperaturę topnienia śniegu znajdującego się w styczności z nartą, ułatwiając przy tym tworzenie warstwy wody. Narty montowane są do butów narciarskich za pomocą specjalnych wiązań. W dobie XXI wieku w zależności od przeznaczenia wyróżniamy kilka typów nart. Jednym z nim są narty biegowe tzw. biegówki. Służą one do biegów narciarskich, zwykle nie posiadają metalowych krawędzi, a but jest zamocowany jedynie w przedniej części, aby umożliwić bieganie. Tego typu nartami można biegać w wyznaczonych miejscach, niemalże po całej Europie. Zważając na to, w tym artykule przedstawię kilka przykładów, gdzie można biegać na nartach biegowych w naszym kraju.

narty biegowe

Czytaj dalej